je to tu pro mě...je mi jedno, jestli komentujete nebo sem lezete

komiksy

James O'Barr - Vrána (obrázky)

16. února 2011 v 22:48 | werewolf's spirit
btw .Vránu považvali v době vydání za nejlepší černobílý komiks vůbec

http://wales.cz/download/img/produkty/4079-b-comics_vrana_vaz.jpg

James O'Barr - Vrána (informace)

16. února 2011 v 22:32 | werewolf's spirit
..tenhle komiks je jeden z mých nejoblíbenějších a to nejen pro Jamesovi úžasný kresby (kdy několikrát mění styl - působí to pak, jako by byl malovanej více autory), mimo to, cou okonale ppropracovaný, nechybí v nich emoce, nic..., ale i  samotným příběhem, který byl napsán podle skutečných událostí, vlastně celý komiks sloužil jako terapie, kdy se O'Barr vykreslil a vypsal ze ztráty přítelkyně.
(jestli můžu doporučit stránku zaměřenou na Vránu a na Jamese , tak je to jamesobarr.typepad.com


James O'Barr (1.1.1960 - Detroit)

 Matka Jamese O´Barra se celý život pohybovala mezi vězeními, nemocnicemi a psychiatrickými lečebnami. Měla spoustu dětí s různými muži. Jamese porodila opilá na parkovišti v karavanu někdy mezi Šťedrým dnem 1959 a Novým rokem 1960, proto mu zapsala jako datum narození 1.1. 1960.
  Se starším nevlastním bratrem strávil James mnoho let v detroitském sirotčinci, kde se jeho bratr nakazil těžkou formou tuberkulosy, ze které se mu nakonec podařilo vyzdravět. Později je oba adoptovali náhradní rodiče. James měl velký problém se adaptovat na nové prostředí a tak v sedmnácti letech opouští pěstounskou rodinu a stěhuje se ke své přítelkyni Bethany. James Bethany velmi miloval a dodnes o ní není schopen hovořit bez slz.
  Když šla jednou Bethany sama v Detroitu po chodníku, srazil ji opilý řidič dodávky a vláčel několik desítek metrů. Jamesovi o tom řekl po telefonu Bethanin otec. James okamžitě odjel do nemocnice, kde se sešla celá rodina a Bethany byla prohlášeny za mrtvou.
  James okamžitě nastoupil k námořnictvu. disciplínou a denním drilem se snažil zapomenou na svou ztrátu. Do úmoru kreslil různé manuály a věnoval se sebedestruktivní činnosti, pouštěl se do rvaček a předem prohraných soubojů, ze kterých ke svému údivu vždy vyvázl živý.
  Po dvou letech se po skončení kurzu vrátil do Států s pevným rozhodnutím zabít řidiče dodávky, který ukončil Bethanin život. Osud tomu ale chtěl jinak a naplnil Jamese opět prázdnotou, když zjistil, že řidič již sešel ze světa přirozenou smrtí.

Z toho všeho pak vznikla Vrána. Původně nebyla určena pro veřejnost, byla vytvořena jako art-terapie. James se nachal inspirovatspíše hudbou Joy Division, Iggiho Popa, The Crow, než komicsy. Platí to i o krezbě, pro kterou studovat postupy renesančních mistrů a snažil se o maximální realitu. Všechna místa, kde se vrána odehrává, skutečně v Detroitu existují nebo axistovala; Shelly je věrnou kopií Bethany. Eric je James, protože se ale nerad kreslí, je jeho podoba směsí Iggiho Popa a Petera Murphyho ze skupiny Bauhaus, kterého poznal v Berlíně. Ericův make-up je vytvořen na základě tří tváří brutského dramatu:Bolest, Ironie a Zoufalství
  K vydání Vrány Jamese přemluvil až majitel několika comicshopů a vydavatelství Caliber press Gary Reed, u kterého se cházeli mladí tvůrci comicsů.

Záhy si tohoto neůspěšnějšího nezávislého comicsu všiml i Hollywood a začal připravovat jeho filmovou adaptaci. Do hlavní role mě být dokonce obsazen Michael Jackson. Na poslední chvíli však doprojektu vstoupil Brandon Lee a režisér Alex Proyas, jim můžeme vděčet za alespoň částečný návrat k původní předloze. Pro Brandona Lee se tento film stal osudným, protože byl při natáčení nešťastnou náhodou zastřelen. Sám James není s filmovým spracováním příliš spokojen, protože v něm nezbylo naprosto nic z jeho výpovědi, kterou do comicsové Vrány vtělil.

(text pochází ze samotné Vrány)


 
 

Reklama